سد ذوالقرنین در کجا قرار دارد و ذوالقرنین چه تطابقی با کوروش دارد؟

بنا بر اطلاعاتي كه از قرآن به دست آمده سد ذوالقرنين در يك تنگه و از آهن و مس ساخته شده است و در قرآن آمده كه اين سد ساخته ذوالقرنين است.

عده ای گمان می کردند سد ذوالقرنین همان دیوار چین است که صدها کیلومتر طول دارد ولی کاملا روشن است دیوار چین سد ذوالقرنین نیست چون نه از آهن و مس ساخته شده، و نه در یک تنگه باریک کوهستانی است.

بـعـضـى ديگر که ادعا داشتند ذوالقرنین یک پادشاه یمنی بود، سد مارب در سرزمين يمن را سد ذوالقرنین می دانستند در حالى كه سـد مارب گر چه در يك تنگه كوهستانى بنا شده ولى براى جلوگيرى از سيلاب و به منظور ذخيره آب بوده، و آهن و مس در ساختمان این سد به کار نرفته است.

در قفقاز مـيـان دريـاى خـزر و دريـاى سـيـاه سـلسـله كـوهـهـایى اسـت که هـمـچـون يـك ديـوار شـمال را از جنوب جدا مى كنند، تنها تنگه اى كه در ميان اين كوه هاى ديوار مانند وجود دارد به تنگه داريال معروف است، در این تنگه دیوار باستانی مقاومی از آهن و مس قرار دارد که هنوز پا برجاست. مورخین معتقدند این همان سدی است که قرآن از آن سخن می گوید ولی آیا این سد را کوروش کبیر ساخته ؟

بله! در آثار باستانی ارمنی از این سد به بهاگ گورایی یاده شده که یعنی تنگه کوروش. در نزدیکی این سد رودی است که مردم محلی آن را سايرس (cyrus) می خوانند که به زبان یونانی یعنی کوروش.

محل سد کوروش(ذوالقرنین) کجاست؟

این سد در محلی بین دریای خزر و دریای سیاه واقع شده است و جایی است که سلسله کوه‌های قفقاز مثل یک دیوار طبیعی راه بین جنوب و شمال را قطع می‌کند و فقط یک راه در تنگه میان این سلسله کوه‌ها وجود دارد، این راه را امروز به نام تنگه داریال می‌خوانند و در ناحیه ولادی کیوکز و تفلیس واقع شده است. هم اکنون نیز بقایای دیوار آهنی در این نواحی هست و مسلماً باید همان سد کوروش باشد. در سد ذوالقرنین گفته می‌شود که آهن زیاد به کار رفته و بین دو کوه نیز ساخته شده است، معبر داریال بین دو کوه بلند واقع شده و این سد نیز که آهن زیادی در آن دیده می‌شود در همین دره وجود دارد. از کتب ارمنی بهتر می‌توان شهادت گرفت زیرا بیشتر به وقایع از نزدیک آشنا بوده‌اند. این سد را در کتب ارمنی از زمان قدیم به «بهاک گورایی» خوانده‌اند و «کابان گورایی» هم می گویند معنی هر دو کلمه یکی است و همان معنی «دربند کوروش» یا «گذرگاه کوروش» می‌دهد. زیرا کور قسمتی از نام کوروش است آیا تنها همین شهادت واقعی که الساعه هم وجود دارد نمی‌تواند کفایت کند که سد مزبور را کوروش بنا کرده است؟ از منابع گرجستان نیز همین شهادت را می‌توان یافت در زبان گرجستان از قدیم این دروازه را به نام «دروازه آهنین» میانه خوانده‌اند و ترک‌ها آن را به دامر کپو (قاپو) ترجمه کرده‌اند و امروز هم به همین نام مشهور است. یکی از سیاحان یهودی مشهور موسوم به یوسف که در قرن اول میلادی می زیسته است از این سد نام می‌برد، پس از او «پروکوپیوس» مورخ در قرن ششم میلادی آن را دیده است و سپس یکی از همراهان سردار رومی «بلی سارس» نیز وقتی به این نقطه حمله برد (پانصد و بیست وهشت میلادی) این سد را به چشم دیده است.

از رود کوروش «کُر» هم قبلاً نام بردیم، یکی از رودهایی که از جبال قفقاز سرچشمه می‌گیرد به نام «کُر» خوانده می‌شود. در کتب ارمنی و حتی یادداشت‌های آنتونی جان کینسن که در سال ۱۵۵۷ میلادی به ایران آمد، این رود، رود سائرس(= کوروش) خوانده می‌شود.

با کانال تلگرام گرگینه همراه باشید

مطالب مرتبط

9 دیدگاه‌

 1. متشکر از محتوای مفید سایتتون سال خوبی رو براتون آرزومندم

 2. مریم گفت:

  حکایت اقا پوریا حکایت همون شاه میبخش وزیر نمیخش است همه استادان بزرگ ایران از جمله اقای رائفی پور قبول دارند کوروش ذالقرنین و همینطور چند از علامه های مطرح از جمله ایت الله طباطبایی، مکارم شیرازی و … قبول دارند کوروش بعد توی وطن فروش میگی نه😐

 3. پوریاخان اگه کوروش ذالقرنین نیست پس کی ذالقرنینه؟به نظرمن این حرفت روقبول نمیکنم.من بامهدی کاملاموافقم چون خودم به سخنرانی های استادرائفی پورگوش کردم…..ایشون هم گفت کوروش همون ذالقرنینه……

 4. مهدی گفت:

  ذولقرنین یا کوروش کبیر بجز قران در کتاب های مقدس دیگر امده است . تو اگه حرف های استاد راعفی پور رو در مورد ذلقرنین شنیدی ما هم شنیدیم ولی من کاملشو شنیدم اون میگه هست تو میگی نه . ادم وطن فروش نمیشه کسانیکه به نام دین ۱۴۰۰ سال پیش به کشورت حمله کردند و کشته شدند به نام امام زاد ه قبول میکنی ولی ادمی که برای تو تمدن اورده قبول نمیکنی.

 5. پوریا گفت:

  با سلام دوست عزیز
  تصاویری که برخی از محققین در ارتباط با سد کورش نشان داده اند متعلق به دیوار دفاعی دربند هست که در دوره ساسانیان در سواحل غربی دریای خزر تا دامنه های رشته کوه قفقاز ساخته شده است . در حالیکه تنگه داریال در قسمت مرکزی رشته کوه قفقاز قرار دارد و هیچ ربطی به دیوار دفاعی دربند ندارد . در حال حاضر در این تنگه هیچ اثری از یک سد دفاعی که با آهن و مس ساخته شده باشد وجود ندارد . هیچ کس عکس و یا تصویری که وجود چنین سدی را اثبات بکند نشان نداده است .
  ادعای اینکه کورش همان ذوالقرنین هست را اولین بار شخصی به نام مولانا ابوالکلام مطرح کرد و دیگران هم به او استناد کردند . این در حالی است که مشخصات ذوالقرنین با کورش بسیار متفاوت هست . در سوره کهف آیه ۸۶ الی ۹۰ توضیح داده شده که ذوالقرنین به شرق و غرب عالم سفر کرده است جایی که خورشید طلوع و غروب می کند . گذشته از آن که به دلیل کرویت زمین هیچ نقطه ای را نمی توان به عنوان محل طلوع و غروب خورشید معرفی کرد مع الوصف اگر دانش و علم انسان های قدیم را بخواهیم معیار قضاوت قرار بدهیم قاعدتا کورش باید تا سواحل اسپانیا و پرتغال در غرب و همچنین سواحل شرقی چین سفر کرده باشد . در حالی که قلمرو کورش نسبت به بسیاری از جهانگشایان بعدی بسیار کوچکتر بوده و از رود دجله در غرب تا رود جیحون در شرق وسعت داشته است . هیچ بخشی از این محدوده با توصیفاتی که در قرآن در مورد شرق و غرب عالم شده مطابقت ندارد .
  در مورد رود کورا هم باید گفت که این رود با تنگه داریال فاصله بسیار زیادی دارد و نمی توان با اطمینان گفت که نام این رود از نام کورش گرفته شده است . چرا که اگر قرار باشد در هر منطقه ای که کورش در آن قدم گذاشته از بین النهرین گرفته تا ماورالنهر باید مملو از رود خانه و کوه و دشت و جنگل به نام کورا و کوروش و سائرس و اینجور چیزها باشد .

  • Danial گفت:

   احسنت درود بر شما واقعا دقیق و عالی بود

  • محمد گفت:

   عالی و منصفانه بود

  • ترابی گفت:

   در تاریخ گفته شده که ذوالقرنین به شرق و غرب و محل طلوع خورشید سفر کرد، ولی اشاره ای نشده که به آب رسید…بلکه گفته شده در شرق به قومی رسید که جز آفتاب پوششی ندارند (به نظر بنده یعنی بیابان)
   عدل و داد کسی جز کورش برای همه ثابت شده نیست…یونانیان باستانت دشمنان قسم خورده ایرانیان هم عدل و داد کورش رو ستوده اند…ولی تنها آشانایی ما با اسکندر مقدونی مربوط به ظلمش و آتش زدن کاخ ها و شهرهای ایرانه و همچنین قربانی مکردنش برای مشتری که یعنی یکتاپرست نبوده…در مورد بحث اینکه هیچ اثری الان نیست حرف شما کامل صحیحه ولی تا پانصد سال پیش مورخانی که اونجا رفتن اونو به چشم دیدن و همچنین ریشه اسامی منطقه که اقلا یه نسبت (هرچند مسخره و نامربوط) با تاریخ منطقه داره نشان از وجود سدی آهنین و اعتبار کورش در منطقه دارند…به نظر بنده این منطقی تره…هرچند قرآن هم فقط صفات نیک ذوالقرنین رو شمرده و نگفته اون کی بوده…پس بهتره مثل اون باشیم هرچند اسکندر باشه که مسلما نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *