قطب‌های زمین جابجا نمی‌شوند

خبرگزاری مهر: تحقیقی جدید نشان می دهد قطب های کره زمین جابه جا نمی شوند، بلکه با توجه به تغییراتی که هزاران سال قبل روی داده، فقط تکان می خورد.
ضعیف شدن تدریجی حوزه ژئومغناطیسی کره زمین این نگرانی را به وجود آورده که احتمالا قطب های زمین جابجا شود. اما اکنون تحقیقی جدید نشان می دهد حوزه مغناطیسی زمین تغییر چندانی نداشته است.
تحقیق مذکور در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences today منتشر شده و در آن محققان حوزه مغناطیسی فعلی را که از گداخته شدن هسته زمین ایجاد می شود با حوزه مغناطیسی کره خاکی در هزاران سال قبل مقایسه کردند.
آنها متوجه شدند الگوی تغییرات در زمان حاضر شباهتی به اختلال شدید حوزه مغناطیسی زمین و تغییر قطب ها در ۵۰ هزار سال قبل ندارد.
بلکه تغییرات جدید بیشتر شبیه اتفاقاتی است که در دو بازه زمانی گذشته ( ۴۹ هزار سال و ۴۶ هزارسال قبل) روی داده است. در این دو بازه حوزه مغناطیسی زمین تکان خورد اما جابجایی نداشت.
البته حتی تکان خوردن آن نیز پیامدهایی دارد. اگر روند ضعیف شدن این حوزه مغناطیسی همچنان ادامه یابد، روی مواردی مانند تجهیزات الکترونیکی مانند ماهواره های موجود در مدار زمین تاثیر می گذارد.

مطالب مرتبط

8 دیدگاه‌

  1. سلام،خسته نباشین واقعا مطالب خوب و جذابی درج میکنین

  2. سپاس از اشتراک گذاری عالیتون

  3. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید

  4. سایتتون پرمحتواست لذت بردم از مطالب اشتراکی موفق باشید

  5. اطلاعات مفیدی به اشتراک گذاشتین مطالب بسیار جامع و کاربردی است

  6. ممنون عالی چون مطلب مفیدی بود به توصیه اورده شده عمل کرده وهرچند مکاتبه ای با نویسنده ندارم اما از ایشان تشکر میکنم

  7. جالب بود ممنون از اشتراک گذاریتون

  8. واقعا عالی هستین شما.ممنون که مطالب مفید میزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *